Národní galerie v Praze slaví 25. výročí proslulé Ceny Jindřicha Chalupeckého. Cenu, kterou Václav Havel velebil. Výstava Silver Lining zaujme, stejně tak i odpovědi některých laureátů nejprestižnější české umělecké ceny na otázku „Jaká je Vaše cena“? Možná vás to bude inspirovat a zcela jemně dovede k zamyšlení se nad tím, kdo jste a jakou hodnotu máte hlavně sami před sebou.
„Vladimír Kokolia Dobrá.
František Skála NESMÍRNÁ.
Michal Nesázal Absolutní.
Kateřina Šedá Můj manžel mi říká „poklad“.
Tomáš Vaněk Dočasná.
Vladimír Houdek To by věděl můj galerista.
Barbora Klímová 200 korun.
Roma Štětina
Tak přece jen to slůvko „Tvoje“ vypusťme. Cena je důležitá, hlavně pro toho, kdo ji získá. Trvá mu pak nějakou chvíli, aby se vrátil zase do módu, kdy žádnou cenu neměl a mohl nerušeně pracovat, případně o cenách snít. Když se mu to podaří,je potom odolnější k nejrůznějším druhům vyrušení. Myslím, že to je největší přínos cen a možná i jejich skrytý smysl.
Domink Lang Moje cena se pohybuje zejména mimo sféru umění, alespoň doufám…navíc je dost kolísavá.
Marek Ther Ať to posoudí jiní, nebo?
Eva Koťátková
Záleží na tom, kdo ji určuje. Lépe a jinak bych asi z toho vyšla u maminky než u kurátora nebo galeristy a jeho hodnocení by bylo zároveň asi vyšší než hodnocení člověka, který se o výtvarné umění nezajímá. Vnímání vlastní ceny je určováno momentálním stavem, který se samozřejmě proměňuje a podléhá stavům nejistot. Za ideální stav považuji, pokud jsem schopna dělat kromě každodenních aktivit svoji práci a pokud mám alespoň částečnou soudnost rozpoznat, zda má její vytváření nějakou cenu pro mě samotnou a mé okolí.
Jiří Černický Tak akorát.“
Z Knihy Silver Lining, vyšla u příležitosti výstavy.
A jaká je Vaše cena? Ať už je taková nebo maková, mějte se více rádi a buďte k sobě soucitní. Vždyť už teď jste naprosto jedineční, jen si to v tuto chvíli možná neuvědomujete!